2019

 

* Co napsat po jedenácté o výstavě FotoFlegmatiků? Nějak už docházejí slova.. :-) Opět první lednová sobota, plná knihovna a 13 vystavujících. Po dvou posledních vernisážích, kde se velmi výrazně projevil David Heger svým humorným představením vystavujících fotografů, jsme ho už jako oficiálního člena oslovili coby kameramana, a natočili video, které přiblížilo způsoby fotografování jednotlivých členů (samozřejmě humorně, jinak to ani neumíme..). Pokřtili jsme také fotoknihu za účasti Mileny Šimkové a Michala Dymáka, předsedy fotoklubu Uran Příbram. Veselou náladu doprovázelo ale i dumání nad tím, co že vymyslíme pro příští rok, protože laťka je už dost vysoko, a neubránili jsme se ani vzpomínání na těch uplynulých 10 let..

* Měsíc po vernisáži jsme měli výjimečnou příležitost zúčastnit se Italského večera v Kozlovně. Vařil totiž Radek Fouček, jeden ze členů fotoklubu, který kromě toho, že je výborný fotograf, je i výborný kuchař. 

* V březnu vyhodnocená sedmá soutěž tentokrát s názvem "Boj o život" mezi naším fotoklubem a klubem Uran Příbram dopadla vítězně opět pro příbramské kolegy. Za FotoFlegmatiky vybojovala 2. místo Lucka Valsová a 3. místo Kája Stibůrek.

* V jarních měsících zavítá každoročně výstava Czech Press Photo i do Příbrami. Výstavu čítající 400 fotografií jsme si nechtěli nechat ujít, využili jsme navíc pozvání na komentovanou prohlídku s Annou Vackovou, manažerkou soutěže, která výstavu doplnila o nejzajímavější příběhy vztahující se k vystavujícím fotografiím.

* Známý příbramský fotograf Petr Bambousek každý rok na jaře podniká svůj rituál - focení koniklece lučního. Nechali jsme se inspirovat a navštívili jeho tajné místo - louku, kterou objevil před 20 lety a kam se tak rád vrací.

* Začátkem května za odborného doprovodu Jiřího Malíčka se část fotoklubu vydala fotit vzácnou orchidej - vstavače obecného neboli kukačku - před 50ti lety jednu z nejběžnějších orchidejí.

*  Několik členů fotoklubu se v květnu zúčastnilo 1. ročníku uměleckého happeningu Svatohorské schody. 343 nasvícených schodů dalo vyniknout nejen fotografiím, ale i jiným uměleckých výtvorům. Byl to silný a nevšední zážitek.

* Na první poprázdninové schůzce jsme uskutečnili společné focení, a tím zahájili přípravy na lednovou výstavu fotoklubu.

* Galerie Františka Drtikola uspořádala 8. října komentovanou prohlídku výstavy humanistické fotografie Ze zlatého fondu Národního muzea fotografie. Do Příbrami tedy vyrazili zástupci humanistické fotografie fotoklubu. Výstavou, která představila výběr ze sbírky, nás provedli Jaroslav Prokop, zakladatel NMF, a jeho syn, fotograf Ivan Prokop. Ve sbírce, čítající 200 fotografií a končící rokem 2000, jsou zastoupeny snímky šedesáti významných představitelů české fotografie 2. poloviny 20. století: Dagmar Hochová, Eva Fuková, Josef Koudelka, Antonín Kratochvíl a další.

* V polovině října vyrazil prakticky celý fotoklub na fotovýlet do Českého Ráje. Za nádherného počasí jsme navštívili hrad Kost, údolí Plakánek, filmovou vesničku Vesec u Sobotky nebo skalní hrad Drábské světničky.

* V listopadu a prosinci proběhla ve fotoateliéru příprava prezentačního videa na lednovou výstavu. Režie se opět ujal David Heger.

* Do dalšího roku vstupuje fotoklub v počtu 14 členů.