2018

 

* 10. výstavu našeho fotoklubu jsme zahájili sobotní vernisáží na Tři krále. Tentokrát bez hudebního vystoupení, za to vtipným představením nás - 11 fotografů jako pacientů - Davidem Hegerem coby psychiatrem, abychom dokázali, že FotoFlegmatiky spojuje nejen fotografie, ale i přátelství a humor. Následně jsme pokřtili klubovovou fotoknihu, představili klubová trička k 10. výročí fotoklubu, poklábosili s příbramskými kolegy a slavili až do nočních hodin.

* Soutěž mezi příbramským a sedlčanským fotoklubem, kterou už pošesté vyhlásila sedlčanská knihovna, dopadla výborně opět pro Uran Příbram. Na vernisáži v sobotu 3. února byly odtajněny tyto výsledky: Michal Dymák si odnesl zaslouženě 1. místo, 2. místo obsadila za FotoFlegmatiky Zuzana Havlová a 3. místo Kamil Novotný.

* V pátek 9. února se polovina fotoklubu sešla v knihovně na přednášce nadšeného astronoma, fotografa a cestovatele Petra Horálka s názvem "Kdyby fotografie mohly vyprávět". Přednáška byla nejen velmi zajímavá, ale překvapivě i vtipná. Petr (ročník 1986) se astrofotografii věnuje od roku 2011, jeho specializací je krajinářská astrofotografie prostřednictvím které zachycuje vzácné astronomické úkazy nebo noční oblohu v kompozici s okolní krajinou. Jeho snímky byly několikrát vybrány jako prestižní Astronomický snímek dne NASA, Astronomický snímek týdne ESO nebo Česká astrofotografie měsíce, a je po něm pojmenována planetka 6822 Horálek.

* Odpoledne před březnovou schůzkou se čtyři členové fotoklubu vypravili do Příbrami do Galerie Františka Drtikola prohlédnout si výstavu Czech Press Photo 2017. Na schůzce jsme pak probírali své dojmy a pocity z výstavy, promítali fotky a poslouchali vyprávění svatebních fotografů z fotoklubu o jejich návštěvě Festivalu svatebních fotografů a kameramanů 2018 v Litomyšli.

* Poslední dubnový víkend se polovina FotoFlegmatiků toulala v šumavských lesích. Fotili jsme Vydru, Hamerský potok, Chalupskou slať, hrad Kašperk a Hoslovický vodní mlýn, kde se natáčela pohádka Tři bratři. Reportážní fotky ze Šumavy jsme si pak promítali na květnové schůzce a samozřejmě nechyběli ani historky z výletu. 

* Přestože počasí koncem června bylo deštivé, uskutečnili jsme společné focení na lednovou výstavu. Byl to zajímavý kontrast oproti slunečnému počasí při loňském focení. Tentokrát louku vystřídal lom a díky stále stoupajícímu počtu FotoFlegmatiků vznikla skoro až panoramatická fotka. Velký obdiv sklidil Radek za svoje maximální nasazení, kdy obíhal polovinu lomu, aby stihl být v záběru. Následovala grilovací párty, která oficiálně ukončila 10. rok fungování fotoklubu.

* Velkým zážitkem bylo setkání s fotografem Jindřichem Štreitem na jeho říjnové vernisáži v příbramské Galerii Františka Drtikola. Autor představil soubor dokumentárních fotografií o lidech bez domova názvem "Kde domov můj". Osobně nás pak provedl výstavou a komentoval jednotlivé fotografie. Jindřich Štreit (ročník 1946) je významný dokumentární fotograf a pedagog, který měl více než 1300 výstav v Čechách i v zahraničí, vydal 35 knih, bylo o něm natočeno několik filmů a jeho fotografie jsou zastoupené v nejvýznamějších sbírkách světových muzeií a galerií.

* Výstava Jindřicha Štreita měla takový ohlas, že napodruhé se na ní jel v listopadu podívat skoro celý fotoklub. Návštěvu výstavy jsme spojili s přednáškou příbramského fotografa Petra Bambouska. Autor velmi zábavným a zajímavým vyprávěním přiblížil zákulisí vzniku fotografií, které pořídil na expedicích v roce 2017-2018 v brazilském Pantanalu, Ekvádoru, Malajsii, Borneu a Madagaskaru. Prezentaci fotografií doprovázely autentické zvuky tropického pralesa. Petr se fotografování zvířat věnuje více než 15 let, podnikl za nimi téměř 40 expedic do tropů po celém světě. Jeho fotografie můžete vidět na autorských výstavách, na internetu a v celé řadě českých i zahraničních časopisů. Řada jeho fotografií uspěla v českých i mezinárodních soutěžích, jako je Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, Big Picture Awards, Nactus Awards nebo té nejprestižnější Wildlife Photographer od the Year.

* Listopadem klasicky začínají přípravy na lednovou výstavu (tentokrát navíc natáčíme video) a chystáme fotoknihu-ročenku. 11tý rok fungování fotoklubu zahajujeme v počtu 13 FotoFlegmatiků..